Augalų paruošimas žiemos sezonui

Parašė S 2018-05-20 0 Komentarai Straipsniai,

Šaltasis metas – iššūkis sodo augalams. Jei norite, kad jie sėkmingai peržiemotų, sulauktų pavasario, o kitą sezoną vėl džiugintų vešlia lapija, įvairiaspalviais žiedais, pavydėtinu derliumi, tuomet prieš žiemą reikia tinkamai jais pasirūpinti. Taigi, kaip paruošti augalus žiemai?

 

Apdangalai nuo šalčio

Vienas esminių darbų, ruošiant augalus žiemoti, yra apdangalai nuo šalčio. Apdengti būtina tuos, kurie neatsparūs ar nepakankamai atsparūs šalčiui, pavyzdžiui, daugelio mylimi rododendrai, rožės, egzotiniai augalai ir pan. Jautrius šalčiui sodo augalus reikia uždengti, kai naktimis atšąla iki 10 laipsnių šalčio. Žinoma, nebūtina laukti, kol ateis tokie šalčiai – pasirūpinti apdangalais galite jau paskutinį rudens mėnesį. Kartais galvojama, kad geriau apdengti anksčiau, bet tai neteisinga pozicija – anksti irgi negerai, nes augalai iki apdengimo turėtų šiek tiek priprasti prie šaltesnių orų, tarsi užsigrūdinti.

Kuo dengti augalus prieš žiemą – šis klausimas kyla dažnam sodo šeimininkui. Viena geriausių dangų – eglišakės. Pastarieji puikiai apsaugo nuo šalčio. Jei apdengsite tinkamai, po eglišakėmis nebus daugiau nei 5 laipsniai šalčio, net jei lauke vyraus visi minus dvidešimt. Tiesa, tam ant eglišakių turi būti gera sniego danga. Jei sniego nėra, tuomet situacija prastesnė, nes temperatūra po eglės šakomis yra bene tokia pati kaip ir lauke.

Jei krūmas labai išplitęs į plotį, jo šakas prieš aprišant gerai būtų aprišti virvute, tada užkloti audiniu ir tik ant viršaus dėti eglišakes, geriausia – trimis sluoksniais.

 

Medžių kamienų apsauga

Artėjant žiemai reikia medžių kamienus nubaltinti ir taip pat aprišti eglišakėmis arba specialiais tinkleliais, apsaugosiančiais ir nuo graužikų. Baltinimas efektyviai apsaugo medžio kamieną nuo temperatūros svyravimų ir kaitrios saulės žiemą bei pavasarį, kuri žalos pridaro medžio žievei.

 

O kaip su šaknimis?

Taigi, aptarėme, kaip žiemai paruošti apsaugas medžių ir krūmų kamienams bei šakoms, bet augalai turi dar vieną labai svarbią dalį – šaknis. Kaip elgtis su jomis? Šaknys taip pat kenčia, jei sniego sluoksnis žiemą nedidelis. Tuomet reikia jo daugiau sukasti apie šaknis ir aptrypti – taip drauge apsaugosite ir nuo graužikų. Nepakenks, jei apdėsite šaknis eglišakėmis.

 

Svarbus ir tręšimas

Maždaug nuo liepos mėnesio vidurio daugelis sodo augalų nustoja auginti jaunas šakeles į ilgį ir pradeda pasidengti žiemą nuo šalčio apsaugančia žieve. Tos augalo šakelės, kurios nespės iki šaltojo meto pasidengti žievele, tiesiog neišgyvens, jos nušals ir pavasarį nebedžiugins. Būtent todėl jau nuo liepos mėnesio vidurio nerekomenduojama augalų tręšti azoto turinčiomis trąšomis, kadangi ši medžiaga skatina lapų ir šakų augimą, kas antroje vasaros pusėje jau nepageidautina. Todėl rudenėjant ar anksti rudenį sodo augalus palepinkite trąšomis, savo sudėtyje turinčiomis kalio ir fosforo – šios medžiagos padės augalams sustiprėti ir pasiruošti šaltajam metui.

 

Kokia žiema geriau: gausi sniego ar besniegė?

Nors gali pasirodyti ir keista, bet medeliams ir krūmams kur kas geriau žiemą ištverti, jei ji gausi sniego. O štai besniegės žiemos net ir puikiai aprišti ir „apmūturiuoti“ sodo augalai gali nebeištverti. Poros dienų šaltukas didelių bėdų, tikėtina, nepridarys, bet štai šaltis be sniego užsibuvęs ilgiau gali palikti negrįžtamų pėdsakų. Tad jei sniego sluoksnis nedidelis, tikslinga jį nukasus nuo takelių, kelio nešti prie augalų ir apdėti juos sniego sluoksniu.

 

Tinkamai šaltajam sezonui paruošti sodo augalai sėkmingai peržiemos, pavasarį pasitiks stiprūs ir pasiruošę krauti pumpurus, skleisti žiedus bei atsidėkoti gausiu derliumi.