Apželdinimas

Parašė S 2018-05-30 0 Komentarai Straipsniai,

 

Išpuoselėta, žydinti, subtiliai spalvinga aplinka – bene kiekvieno šeimininko svajonė. Tik kol pasiekiamas žavintis rezultatas, reikia įdėti be galo daug pastangų. Apželdinimas – darbai, aktualūs tiems, kurie nori, jog namus suptų pavyzdinė aplinka.

Nors iš pirmo žvilgsnio apželdinimas gali pasirodyti visai nesudėtingas darbas, kurį gali atlikti kiekvienas prie savo namų, visgi eigoje išryškėja, kad aplinkai apželdinti reikalingas ne tik didžiulis noras, bet ir didelis žinių, įgūdžių ir patirties bagažas.

 

Nuo ko pradėti?

Neretai žurnaluose, internete pamatome daug itin gražių kiemo, sodo nuotraukų. Mielai tą vaizdą perkeltume į savo aplinką, tik svarbu žinoti, kad ne visada tai įmanoma. Todėl prieš imantis darbų tikslinga įvertinti situaciją.

Labai svarbu įvertinti gruntą, nes jis turi didelės įtakos augalų pasirinkimui. Galbūt į savo sklypą negalėsite sodinti visų augalų, kurių norite, nes paprasčiausiai sąlygos jiems nebus tinkamos. Gruntą įvertinti galima paprastai – paimkite saują žemių, suspauskite delne ir atleiskite. Jei gruntas pabyra, tai Jūsų sklype vyrauja priesmėlis ar net smėlis, jei grumstas išlieka toks, kaip jį suspaudėte, Jūsų žemė molinga.

Įsigiję sklypą ir statydami namą „atlikite namų darbus“ – stebėkite, kokie vėjai vyrauja, kur kieme dažniausiai telkšo balos, kuri sklypo dalis labiausiai lepinama saulės spindulių, o kur daugiau vyrauja šešėlis. Visi šie aspektai bus reikšmingi planuojant ir apželdinant aplinką. Verta įvertinti ir tai, ką matote pro namo langus, kur planuojate daryti terasą – juk nenorite gerdami terasoje kavą „gėrėtis“ tvora ar komposto dėže...

 

Planavimo procesas

Planavimas yra reikšminga kone kiekvienos veiklos dalis, suteikianti sistemingumo, kryptingumo. Jūsų sklypo plane reikia pažymėti vietą, kur jau yra ar numatomi statyti kiti statiniai, pavyzdžiui, pirtis, malkinė, sodo namelis, pavėsinė ir kt. Pažymėkite, kur planuojate daryti gėlyną, jei toks bus, taip pat vaismedžių ir vaiskrūmių sodelį. Padarykite kelis planų variantus ir paskui pasirinksite labiausiai patikusį.

Dar vieną planą reikia sudaryti atskirai augalams: kiek kokių sodinti, kuriose sklypo vietose. Plane augalus žymėkitės tokiomis spalvomis, kokių jie būna šiltuoju metų laiku – taip bus suderinta spalvinė gama. Nerekomenduojama planuoti itin plataus augalų spektro ir daryti jų mikso kieme – didelė tikimybė, kad bus neskoninga. Augalų rūšių planuokite mažiau, bet po daugiau vienetų, gal tos pačios rūšies skirtingų spalvų...

Planuodami medžių ir krūmų sodinimo vietas vadovaukitės ir galiojančiais įstatymais – kad būtų išvengta pažeidimų ir netektų vėliau augalų perkelti, pavyzdžiui, toliau nuo kaimyno tvoros ar nuo kelio.

Planuojant reikia žvelgti ir į ateitį, t. y. numatyti, kokio aukščio ir pločio medžiai, krūmai, dekoratyviniai augalai bus suaugę: Ar jie nebus aukštesni nei numatyta? Ar neužstos saulės šviesos? Ar nesukurs šešėlio ten, kur jis visiškai nepageidaujamas?

 

Aplinkos apželdinimo eiga

  • pašalinti visas statybines atliekas; jei reikia, atvežti grunto; išnaikinti piktžoles; išlyginti sklypą;
  • jei reikalingas drenažas, dabar pats metas tai padaryti; išvedžiokite elektros laidus, jei dar yra neišvedžiotų (šiuo atveju pravers sukurtas apželdinimo planas);
  • vejos sėja (apie vejos sėjimą išsamiai rašėme straipsnyje „Vejos įrengimas“);
  • atėjo eilė tvorai arba gyvatvorei – pasirinkite vieną ar suderinkite abi (rinkdamiesi tvorą įvertinkite, kiek laiko galėsite skirti jos priežiūrai – aktualu planuojant medinę tvorą);
  • medelių ir krūmų sodinimas (atsižvelgdami į rekomenduojamą sodinimo laiką);
  • paprastų gėlynų, alpinariumų savo apželdinimo plane numatytose vietose įrengimas;
  • takelių ir apšvietimo įrengimas.

Apželdinimas – sudėtingas darbas, kur visą rezultatą gali sugadinti kad ir viena nedidelė klaida, tad siekiant geriausio rezultato tikslinga šiam darbui pasitikėti specialistais.

 

Raktožodžiai: Apželdinimas