Medžių ir krūmų genėjimas

Parašė S 2018-05-10 0 Komentarai Straipsniai,

 

Išgirdus žodį „genėjimas“ daugeliui atrodo, kad darbas sudėtingas ir reikalaujantis daug žinių bei įgūdžių. Kad reikia žinių ir įgūdžių – tiesa, bet kai moki, tai genėti nesunku. Jei norite turėti idealiai atrodančius ir sveikus augalus savo sode, genėjimą patikėkite profesionalams.

 

Kodėl reikia genėti?

  • genėjimo metu pašalinamos džiūstančios ar jau išdžiūvusios šakos, kurios yra pažeistos kenkėjų, ligų, audrų ar kt.;
  • genėjimo metu pašalinamos besiliečiančios šakos ar jų dalys;
  • genėjimas skatina žiedų ir vaisių vystymąsi;
  • genint formuojama medžio ar krūmo forma;

Genėjimas pelnytai traktuojamas kaip pati geriausia profilaktinė medžio ar krūmo priežiūros priemonė, padedanti suformuoti stiprios struktūros lają, reikiamą šakų tankumą, užtikrinti, kad visos medžio ar krūmo dalys gautų pakankamai šviesos, o lajos viduje vyktų reikiama oro cirkuliacija, savo ruožtu mažinanti riziką plisti ligoms.

Svarbu genėti pradėti dar jaunus medelius – tai užtikrins gerokai paprastesnę augalo priežiūrą ateityje.

 

Kada tinkamiausias laikas genėti medžius ir krūmus?

Tai labai dažnas klausimas. Genėjimo laikui įtakos turi tai, ar medis, krūmas yra visžalis ar vasaržalis, kuriuo metų laiku žydi.

 

Vasaržalių krūmų genėjimas

Kada genėti pavasarį žydinčius krūmus, pasufleruoja jų amžius ir planuojamų pašalinti šakų kiekis. Jei norite atjauninti apleistus, senus krūmus, geriausia genėti bus besibaigiant žiemai ar ankstyvą pavasarį, tiksliau – iki balandžio pradžios. Esminis rodiklius – nepradėję skleistis lapai. Jei pavasarį žiedais apsipilantis krūmas dar jaunas ir norite tik šiek tiek jį pagenėti, reikėtų atidėti šį darbą iki kol krūmas baigs žydėti ir tada pagenėti.

Vasarą žaliuojančių krūmų nerekomenduojama genėti vasaros pabaigoje ar prasidėjus rudeniui, nes nauji ūgliai, tikėtina, nespės iki žiemos sumedėti, to rezultatas – jie nušals. Kas kita – gyvatvorės. Pastarosios genimos žiemos pabaigoje arba pavasariui prasidedant ir dar kelis kartus vasarą.

 

Visžalių krūmų genėjimas

Nuolat žaliuojančius krūmus reikia genėti artėjant link pavasario vidurio, t. y. kovo mėnesio pabaigoje ar balandžio pradžioje. Būtent šiuo metu dar neprasidėjęs naujų ūglių augimas. Visžalių krūmų nerekomenduojama genėti rudenį.

 

Vasaržalių medžių genėjimas

Šiltuoju metų laiku žaliuojančius medžius reikia genėti maždaug nuo vasario mėnesio iki balandžio pradžios, o tiksliau pasirinkti laiką padės lapų pumpurai – genėti reikia kol nesprogsta lapai.

Medžius, kurie anksti pavasarį jau pradeda žydėti, pavyzdžiui, trešnes, vyšnias, persikus, slyvas, magnolijas, sakuras ir pan., rekomenduojama genėti iškart po žydėjimo.

O štai ąžuolams galioja savos taisyklės – juos genėti rekomenduojama vasarį–kovą, o nuo balandžio iki pat liepos pradžios sakoma šiukštu to nedaryti – taip bus išvengta ligų.

 

Visžalių medžių genėjimas

Kalbant apie visžalius medžius, vienos taisyklės, kada juos genėti, nėra. Kėnius, egles rekomenduojama genėti dar ramybės būsenoje, tad idealiai tinka pati žiemos pabaiga. O štai pušis siūloma genėti prasidėjus vasarai, kai pastarosios augina jaunus ūgliukus.

 

Vaismedžių genėjimas

Visi vaismedžiai, išskyrus kaulavaisius, genimi nuo žiemos pabaigos iki pirmosios balandžio pusės.

 

Genėjimui svarbu:

  • aštrūs ir kokybiški įrankiai;
  • patirtis, įgūdžiai ir žinios;
  • lygūs, tikslūs pjūviai.
  • Geriau iki -9 laipsniu.