Medžių ir krūmų purškimas

Parašė S 2018-05-15 0 Komentarai Straipsniai,

 

Pavasaris yra tas metas, kai sodo priežiūrai turime skirti nemažai laiko, jei norime ne tik gražių žiedų, bet ir sveikų vaismedžių bei vaiskrūmių ir gero derliaus. Į sodo augalų purškimą kai kas vis dar žiūri skeptiškai, bet tai dažniausiai suponuoja informacijos stoka, jog ant augalų purškiama ne nuodinga chemija, bet preparatai, efektyviai saugantys medžius bei krūmus nuo kenkėjų ir ligų.

 

Kada reikia purkšti medžius ir krūmus?

Vaismedžių ir vaiskrūmių purškimui tinkamiausias metas yra kovo mėnesio pabaiga. Visgi parenkant laiką svarbu atsižvelgti į temperatūrą – kelias paras turi laikytis apie 5–10 laipsnių siekianti temperatūra.

Bet tai dar ne viskas. Specialistai rekomenduoja vaismedžius ir vaiskrūmius purkšti ne mažiau kaip penkis kartus per metus. Pirmasis purškimas, kaip minėjome, anksti pavasarį. Pastarasis purškimas saugo augalus nuo ligų. Antras purškimas taip pat yra apsaugai nuo ligų, o purškiama prieš pat išsprogstant pumpurams.

Jei ant vaismedžių ar vaiskrūmių pastebėsite kenkėjus, nedelskite – purkškite insekticidais kelis kartus: pirmą kartą prieš pat pumpurų brinkimą, antrą kartą – prieš išsiskleidžiant žiedams, o trečią kartą – iškart po žydėjimo.

Paskutinis sodo augalų purškimas atliekamas iki derliaus nuėmimo likus maždaug 2–3 savaitėms.

 

Purškimui reikalingos sąlygos:

  • ne žemesnė kaip 5 laipsnių temperatūra;
  • nėra vėjo arba jis labai silpnas;
  • bent pora valandų po purškimo nelyja;
  • debesuota;
  • purkšti reikia ryte arba vakare.

 

Kokiais preparatais purškiami medžiai ir krūmai?

  • Medžiai ir krūmai purškiami nuo ligų, pavyzdžiui, miltligės, rūdžių, puvinių, rauplių ir kt. Nuo ligų purškiama preparatais, kurie vadinami fungicidais. Pastarieji gydo ir apsaugo vaismedžius ir vaiskrūmius nuo grybinių ligų.
  • Medžiai ir krūmai purškiami nuo kenkėjų, pavyzdžiui, amarų, žiedgraužių, pjūklelių ir kt. Nuo kenkėjų purškiama preparatais, vadinamais insekticidais.

 

Ką dar reikia žinoti?

Nerekomenduojama daugiau kaip porą kartų augalo purkšti tuo pačiu preparatu – juos tikslinga keisti.

Jei šiltuoju metų laiku sąlygos yra palankios plisti kenkėjams bei ligoms, gali tekti purkšti papildomai ir tada, kai jau ant medžių ir krūmų bus vaisių. Tokiu atveju privalu žinoti, kad po purškimo atitinkamą dienų skaičių (konkrečiai nurodoma ant preparato pakuotės ar naudojimo instrukcijoje) vaisius valgyti draudžiama.

Jei purkšite patys, tai vadovaukitės instrukcija, nurodyta ant preparato pakuotės ar lapelio, esančio pakuotėje. Preparatą su vandeniu sumaišykite tiksliai tokiu santykiu, koks parašytas. Atsižvelkite į preparato paskirtį, kokiems augalams jis tinkamas ir laikykitės visų saugumo nurodymų. Jei manote, kad nepavyks tinkamai nupurkšti arba taupote savo laiką, pasinaudokite profesionalų paslaugomis – taip būsite užtikrinti, kad purškimas atliktas teisingai ir bus efektyvus.

 

Kaip pasiruošti ir purkšti medžius ir krūmus?

Pirmiausia reikia pasirūpinti apsaugos priemonėmis, t. y. pirštinėmis, akiniais, antveidžiu, specialia apranga, guminiais batais ir švirkštu, kuris bus reikalingas preparatams dozuoti. Ir, žinoma, reikalingas purkštuvas. Pirkdami purkštuvą susidursite su nemaža pasiūla. Sodui verta rinktis didesnį purkštuvą – tiks 5–18 litrų. Tikslų dydį padės pasirinkti augalų skaičius ir dydis Jūsų sode.

Tiek pasiruošimo procese, tiek purkšdami vadovaukitės preparatų naudojimo instrukcija.