Vejos įrengimas

Parašė S 2018-03-08 0 Komentarai Straipsniai,

 

Graži, išpuoselėta veja yra puiki namų aplinkos vizitinė kortelė, idealiai atliekanti estetinę funkciją. Šiandien be vejos sunkiai įsivaizduojamas dailus sodas. Bet tam, kad šis žaliasis kilimas džiugintų, jį įrengti reikia teisingai. O įrengiant veją esminiai yra du aspektai: grunto paruošimas ir sėklų pasirinkimas bei sėjimas.

 

Grunto paruošimas vejai: ką svarbu žinoti?

Gruntas – vienas reikšmingiausių elementų, norint turėti tolygią, kokybišką ir vizualiai gražiai atrodančią veją. Čia galimi du variantai:

  1. Naudojamas sklype esantis gruntas. Jei sklypo gruntas derlingas, jis puikiai tiks. Tik reikės išnaikinti jame augančius augalus. Tam naudokite herbicidus. Purškimui pasirinkite nelietingą dieną, bet nesirinkite ir sausros laikotarpio, taip pat vėjuotos dienos. Prieš purškiant reikėtų nupjauti seną žolę, o puškšti geriausia ryte, kuomet ne taip karšta. Purkšdami vadovaukitės instrukcija bei laikykitės saugumo reikalavimų. Jei viską atliksite teisingai, maždaug po trijų savaičių senoji žolė bus nudžiūvusi. Kruopščiai išrinkite senosios augmenijos likučius, akmenis, jei tokių pasitaiko, taip pat iš dirvos iškeltas šiukšles.
  2. Gruntas atvežamas papildomai. Dažna problema – nederlingas sklypo gruntas, tad tenka jo atsivežti papildomai. Prieš atvežant naują, senąjį gruntą reikia išlyginti. Kuo prastesnis esamas gruntas, tuo storesnio sluoksnio reikia naujo dirvožemio. Tikriausiai pagalvojote, kad su gruntu galima atsivežti ir nepageidaujamų augalų – piktžolių sėklų. Dėl to nerimauti nereikėtų. Tiesa, jos sudygs drauge su veja, bet periodiškai šienaudami didžiąją dalį jų išnaikinsite, o kitomis atsikratyti padės herbicidai. Taip pat su gruntu rekomenduojama dėti tinklelį - taip apsisaugosite nuo kurmių.

Rekomenduojama, kad derlingos dirvos sluoksnis vejai būtų ne mažesnis kaip 20 cm. Svarbu patikrinti dirvos rūgštingumą – rekomenduojamas pH yra 5,5–6,5.

Jei sklype vyrauja molis, tikslinga įmaišyti durpių bei rupaus smėlio, o jei sklype dominuoja smėlis, tuomet papildykite jį durpėmis ir moliu.

Jei veją įrengsite šalia naujai pastatyto namo, pasiklausinėkite statybininkų, ar kieme nėra užkasta statybinių atliekų – tai gana populiarus būdas, siekiant išvengti statybinių šiukšlių išvežimo. Bet tokiu atveju labai didelė tikimybė, kad toje vietoje veja neaugs, nuruduos.

Išlyginus gruntą, jį reikia sutankinti – privalu pasiekti vienodą tankumą visame sklype.

 

Vejos sėklų pasirinkimas

Vejos sėklų pasirinkimas – ne toks ir paprastas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio arba tol, kol neapsilankote sėklomis prekiaujančioje parduotuvėje. Taigi, kaip pasirinkti? Siūlome įvertinti tokius aspektus:

  • Vejos paskirtis. Vejų sėklų mišinius paprastai sudaro kelių žolių sėklos, kurių skirtingos proporcijos parenkamos skirtingiems mišiniams. Dekoratyviai vejai reikėtų rinktis tankiai augančias, vienodo aukščio žoles, soduose tarp medžių ir krūmų, kaimo sodybų kiemams – universalius žolių mišinius, kuriuose dominuoja atsparios mindymui žolės. Sporto aikštelėms ir vietoms, kur bus itin aktyvus judėjimas, verta pasirinkti sportinio tipo vejos sėklų mišinį, kuriame esančios žolės ypač atsparios mindžiojimui.
  • Saulės šviesa. Pasidomėkite, ar veja tinkama pavėsingoms vietoms arba, atvirkščiai, ten, kur nuolat kepina saulė.
  • Dirvožemis. Vieni vejų mišiniai pritaikyti visų tipų gruntui, kiti – tik lengvam dirvožemiui, dar kiti – sunkiam.
  • Priežiūrai galimas skirti laikas.

 

Vejos sėjimo ypatumai

Veją sėkite rudenį (rugpjūčio vidurys–rugsėjo pabaiga) arba pavasarį (balandžio vidurys–gegužės pabaiga).

Kai gruntas sutankintas ir sėklų mišinys pasirinktas, dirvos paviršių perbraukite grėbliu – „sušiauškite“. Dabar galima sėti. Tiesa, tolygiai berti sėklas rankomis – nelengva užduotis. Tuo įsitikinsite vos pradėję. Tad rekomenduojama naudoti specialų barstytuvą. Pasėjus vėl reikia į rankas imti grėblį ir švelniai sumaišyti sėklas su dirvožemiu. Galutinis etapas – suspaudimas apie 100 kg sveriančiu volu.

Dar vienas būdas įrengti žaliuojančią veją – pakloti jau išaugintą rulonuose.

Ir nepamirškite ateinantį mėnesį veją laistyti porą kartų per dieną – ryte ir vakare.

Raktožodžiai: Vejos įrengimas