Vejos pjovimas

Parašė S 2018-03-23 0 Komentarai Straipsniai,

Pasėjus veją ir nuolat ją laistant netruksite sulaukti rezultato – dygstančios vejos. Vejos pjovimas yra tas darbas, kurį periodiškai turėsite atlikti viso sezono metu, jei norite, kad Jūsų namus supantis žaliasis kilimas visada atrodytų nepriekaištingai. Būtent pjovimas yra esminis aspektas, būtinas vejos tankumui, dekoratyvumui ir sodriai žaliai spalvai. Taigi, kada, kaip reikia veją pjauti ir kokių klaidų nedaryti?

 

Kokio aukščio veja turi būti?

Klausimas atrodo paprastas, bet pasiekti tą „aukso viduriuką“ pavyksta ne visiems. Esminė taisyklė yra tokia – veja turi būti pakankamai aukšta, kad šaknys būtų aprūpintos reikiamu maisto medžiagų kiekiu, ir pakankamai žema, kad atrodytų dekoratyviai.

Nepalikite vejos maždaug vieno centimetro, nes žolės nusilps. Taip pat nereikėtų užauginti iki 10 cm, kadangi tokiu atveju siauralapes žoles išstums plačialapės ir veja tikrai praras reprezentatyvią išvaizdą.

Vejas galima suskirstyti į dvi kategorijas: dekoratyvinės ir paprastos. Dekoratyvinės mindomos labai saikingai, jos sėjamos reprezentacinėse vietose. O štai paprastosios pasirenkamos poilsio zonoms, sodams ir kitoms intensyviau mindomoms vietoms. Jei prioritetas – dekoratyvus žaliasis kilimas, tai pavasarį ir rudenį, taip pat sausrų laikotarpiu rekomenduojamas vejos aukštis yra 3–4 cm, o vasarą – 2–3 cm. Paprastos vejos aukštis pavasarį bei rudenį turėtų būti apie 6 cm, o vasarą – 4–5 cm.

Per didelis vejos nutrumpinimas arba labai aukštos užauginimas lems žolių sudėties pokyčius. Palikus per trumpą veją žolės nusilps, gali atsirasti praretėję plotai, kuriuos netruks užgrobti samanos, kiaulpienės, gysločiai ir kitos piktžolės.

Kuo dažniau pjausite veją, tuo greičiau žolės virs nykštukinėmis, tad veja sparčiai tankės.

 

Kaip dažnai reikia pjauti veją?

Vieningo atsakymo, kaip dažnai veją pjauti, nėra, nes tai priklauso nuo kelių aspektų:

  • vejos tipas;
  • žolių mišinio sudėtis;
  • metų laikas;
  • oro sąlygos.

Dekoratyvinės vejos pjaunamos dažniau ir žemiau, o paprastosios – rečiau ir paliekamos kiek aukštesnės. Periodiškai veja pjaunama nuo balandžio–gegužės mėnesio iki maždaug spalio.

Pavasarį ir vasarą, jei lepina šilti, puikūs orai, neprognozuojama sausra, o lietaus sulaukiama saikingai, vejos augalai stiebiasi gana intensyviai, todėl pjauti juos reikėtų maždaug kas 5–7 dienas. Anksti pavasarį ir rudeniui įpusėjus vejos pjovimo darbus galima retinti – reikėtų pjauti maždaug kartą per porą savaičių.

Pjaunama žolė turėtų būti sausa – tada ji nesivels, neužkimš vejapjovės.

Kai veją jau pjausite paskutinį kartą (vėlai rudenį), nepalikite žolės, ją sugrėbkite.

Jei naujai pasodintą žolę pjausite pirmą kartą, palaukite, kol ji pasieks 7–8 cm aukščio. Pirmą kartą trumpinkite žolę tik 2–3 centimetrais, visus kitus kartus pjaukite vis po šiek tiek daugiau, kol veja taps reikiamo / norimo aukščio.

 

Klaidos, kenkiančios vejos išvaizdai

Tai, kokių rezultatų duos vejos pjovimas, priklauso nuo daugelio aspektų, kuriuos jau aptarėme. Toliau pateikiame kelias vejos pjovimo klaidas, kurios neigiamai veikia vejos dekoratyvumą, tankumą, spalvą:

  • Vejapjovėje naudojami atšipę peiliai. Jei pastebite, kad žolė nupjovus atrodo tarytum apskabyta, tai ženklas, kad reikia galąsti peilius.
  • Pjaunama šlapia veja – taip užkemšama vejapjovė.
  • Pasirenkamas netinkamas vejos aukštis.
  • Ilgiau nepjovus vejos nupjaunama per daug. Jei kurį laiką nepjovėte vejos ilgiau, nei reikėjo, ir ji per daug užaugo, nenutrumpinkite vienu ypu – per vieną kartą nerekomenduojama nupjauti daugiau kaip trečdalio viso žolės aukščio.
  • Netinkamai prižiūrima vejapjovė.

 

Raktožodžiai: Vejos pjovimas