Vejos tręšimas

Parašė S 2018-04-13 0 Komentarai Straipsniai,

 

Ar Jums pažįstama tokia situacija: daug pastangų skyrėte tinkamam vejos grunto paruošimui, itin kruopščiai rinkotės žolių mišinį, sėjote laikydamiesi visų rekomendacijų, pjaunate veją dažnai ir paliekate idealų ilgį, bet veja nedžiugina nors tu ką... Spalva ne tokia sodri kaip pas kaimyną, o ir tankumas tikrai nepavydėtinas... Jei tai būtent apie Jūsų veją, tuomet tikslinga išsamiau pakalbėti apie vejos tręšimą, kuris yra itin reikšmingas, jei norite džiaugtis tankia, žalia ir reprezentatyvia veja.

Periodiškai tręšiama veja bus nuostabios tamsios spalvos, tanki tarytum kilimas, joje neplytės samanų ploteliai, nevešės piktžolės. Tręšiama veja gerokai lengviau susidoros su sausra ir bus atspari ligoms.

 

Kada tręšti veją?

Vejos tręšimas priklauso nuo to, kokie orai vyrauja ir kokia dirvožemio kokybė. Paprastai veja tręšiama 3–4 kartus per sezoną.

Svarbu: jei vasarą karšta ir sausa, vejos netręškite, kadangi stokojant drėgmės trąšos padarys daugiau žalos nei naudos – veją gali išdeginti.

Nepamirškite po tręšimo vejos gausiai palaistyti. Norėdami išvengti laistymo (neabejotinai žinote, kad šis darbas, jei neturite laistymo įrenginių, atima daug laiko), galite veją tręšti prieš lietų. Kas kita, jei prognozuojama liūtis ar itin ilgai truksiantis lietus – prieš tokį vejos netręškite, nes gausus lietus suplukdys trąšas į pakraščius ar krūveles ir trąšos nepasiskirstys tolygiai.

 

Kokios trąšos kada tinka?

Kaip jau rašėme, veja tręšiama pavasarį ir rudenį:

  • Pavasarinis tręšimas. Šiuo metų laiku vejai tręšti naudokite kompleksines azoto, kalio ir fosforo trąšas. Pastarosios skatina augimą bei daro teigiamą įtaką vejos spalvai – ji tampa sodrios žalios spalvos.
  • Rudeninis tręšimas. Šiuo metų laiku vejai tręšti naudokite kompleksines trąšas, kuriose gausu kalio ir fosforo – toks kompleksas turės teigiamos įtakos šaknų sistemai, stiprins ją, kas labai svarbu prieš žiemą.

Kaip pastebėjote, jei trąšų sudėtyje yra azoto, tai rudenį šių trąšų naudoti jau nerekomenduojama, kadangi skatinti žolės augimo jau nebereikia. Išimtis – jei azoto trąšų sudėtyje yra mažiau kaip dešimt procentų. Tuomet šiomis trąšomis dar galite tręšti ir rugsėjį. Bet rudenį, t. y. rugsėjo ir spalio mėnesiais, vejai labiausiai reikia kalio, todėl rinkitės trąšas, kurių sudėtyje yra šios veikliosios medžiagos. Pastaroji medžiaga stiprina vejos augalus, padeda kaupti maistines medžiagas ir taip tinkamai pasiruošti žiemai. Kaip jau minėjome, galite naudoti kompleksines trąšas su kaliu, bet galite rinktis ir gryną kalio sulfatą. Jei gruntas nesmėlingas, tai kalis ilgai išsilaikys.

Organinės trąšos vejai yra ne mažiau svarbios nei jau minėtos kompleksinės. Organinėmis taip pat tręšiama rudenį ir pavasarį, trąšas paskleidžiant ant vejos, geriausiai tam tinka durpės, mėšlas, kompostas.

 

Kaip tręšti veją?

Jei veją tręšite rankiniu būdu, tuomet pirmą kartą trąšas berkite skersai, antrą – išilgai. Toks būdas bus geras pasirinkimas nedideliems plotams. Bet jei vejos plotas didelis, sutikime, barstyti rankomis reikš ir nuovargį, ir dideles laiko sąnaudas. Tokiu atveju rinkitės specialius įrenginius – barstytuvus.

 

Kriterijai, kuriuos reikia įvertinti, renkantis trąšas vejai:

  • siekiamas rezultatas (pavyzdžiui, sparčiau auganti veja, o gal dekoratyvi, tanki, bet lėtai auganti);
  • trąšų sudėtis;
  • trąšų veikimo laikas;
  • granulių dydis;
  • poveikis žolės tankiui bei masei;
  • oro sąlygų daromas poveikis konkrečioms trąšoms.

 

Raktožodžiai: Vejos tręšimas