Apie reljefą, gruntą bei inžinerinius tinklus

Parašė S 2018-06-15 0 Komentarai Straipsniai,

 

Reljefas, gruntas ir inžineriniai tinklai – trys aspektai, kurių reikšme ir nauda neabejojama. Kodėl?

 

Reljefo formavimas

Ne visada pavyksta įsigyti tobulo reljefo sklypą, todėl dažnai tenka daugiau ar mažiau jį performuoti. Reljefo formavimas priskiriamas prie pagrindinių teritorijos tvarkymo darbų, kuriam rekomenduojama pasinaudoti specialistų žiniomis ir įgūdžiais, nes patiems suformuoti tinkamą sklypo reljefą – sudėtingas ir sunkus uždavinys.

Reljefo formavimo eiga:

  • Sklypas išvalomas nuo šiukšlių, pašalinami medžių ir krūmų kelmai, šaknys, šakos.
  • Jei yra sklypo apželdinimo ir / ar norimo reljefo planas, tai jis įvertinamas ir pagal jį atliekami reljefo formavimo darbai. Pavyzdžiui, jei sklype yra įdubimų, tai būtina atvežti papildomo grunto ir tas įdubas išlyginti. Dažnai siekiant taupyti išlaidas tokių duobių užpildymui panaudojamos statybinės atliekos, akmenys ir pan. Visgi geriausio rezultato pasieksite, jei duobėms užpildyti naudosite normalų gruntą. Jei teritorijoje yra kalvelių, jos pašalinamos, o tas žemių sluoksnis paskleidžiamas po teritoriją. Jei apželdinimo plane numatytas įrengti alpinariumas, iškart galima suformuoti ir jam kalvelę.

Sklypo reljefas formuojamas stumdant gruntą iš vienos vietos į kitą, paskleidžiant jį tolygiai po teritoriją, lyginant sklypą. Formuojant sklypo reljefą sklypas gali būti pakeliamas.

Jei reljefas formuojamas ne naujam sklypui, tuomet prieš imantis darbų reikia pašalinti augalinį sluoksnį.

Svarbu! Remiantis Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos informacija, jei reiki, sklypo reljefą keisti galima, bet svarbu, kad nebūtų pažeistos kaimyninių sklypų savininkų, naudotojų ir gyventojų teisės.


Kodėl svarbu tirti gruntą?

Dažnai girdime, kad prieš statant namą reikia atlikti grunto tyrimus. Kodėl tai svarbu? Atlikus grunto tyrimas būsimo namo šeimininkui suteikiama informacija apie jo sklypo grunto tipą, stiprumą ir tankumą, kurie yra be galo svarbūs pradedant bet kokios paskirties statinio statybas. Tikslus grunto tyrimas yra labai svarbus renkantis, kokius pamatus daryti, ar įrengti rūsį ar geriau jo atsisakyti. Statinio pamatų tipui svarbu žinoti ir tai, kokiame gylyje yra požeminis vanduo, iki kokio lygio jis pakyla, keičiantis sezonams.

Jei prieš imdamiesi statybų atliksite grunto tyrimus ir atsižvelgsite į jų rezultatus, tikėtina, kad ateityje nesusidursite su tokiomis problemomis kaip skylančios namo sienos, namo deformacijos, kurios atsiranda dėl sėdančių pamatų. Grunto stiprumas „padiktuos“, kokios įgilinimo ir pločio pamatų reikia.

Grunto tyrimai pravers ir planuojant sėti veją, sodinti medžius, krūmus, įrengti gėlynus. Jei sklypo gruntas netinkamas, verta iš anksto pasirūpinti papildomu grunto sluoksniu.

 

Svarbiausi inžineriniai tinklai

Elektra, vandentiekis ir kanalizacija yra esminiai inžineriniai tinklai, kuriuos rastume kone prie kiekvieno gyvenamojo namo. Šių tinklų įrengimą reikia patikėti specialistams.

Elektra. Dar rinkdamiesi sklypą būtinai pasidomėkite, ar iki jo nutiesti elektros tinklai. Jei taip – puiku, jei ne – teks investuoti.

Vandentiekis. Jei Jūsų sklypas toliau nuo miesto, greičiausiai reikės įsirengti vandentiekį. Tikėtina, rinksitės iš dviejų alternatyvų: šulinys ar gręžinys. Abu variantai turi savų privalumų ir trūkumų. Šulinio pasirinkimą dažniausiai nulemia žemesnė kaina. Nors jei pakanka paviršinio gruntinio vandens, tai bus neblogas sprendimas, bet jei prioritetą teikiate švariam giluminiam vandeniui, verta mąstyti apie gręžinį. Rinkdami šuliniui vietą atsižvelkite, kad būtų reikiami atstumai nuo jo iki namo, šiltnamio, garažo, kanalizacijos.

Nuotekų sistema. Jei netoliese miesto kanalizacijos nėra, teks pasirūpinti nuotekų šalinimo sistema. Šiandien populiariausi – biologiniai valymo įrenginiai.