Sodo ir namų aplinkos puoselėjimas

Parašė S 2018-01-15 0 Komentarai Straipsniai,

Sodo ir namų aplinkos puoselėjimas

 

Sodas ir namus supanti aplinka yra estetinę funkciją atliekančios erdvės. Tvarkinga, išpuoselėta aplinka ne tik reprezentuos Jus, bet sukurs įstabią poilsio erdvę, malonią ir jaukią aplinką laisvalaikiui ir, žinoma, leis mėgautis savo darbo vaisiais. Bet apie viską nuo pradžių...

 

Aplinkos tvarkymas: viskas nuo nulio...

Jei planuojate statyti nuosavą namą, neabejotinai reikia apsvarstyti ir aplinkos tvarkymo apsektą. Svarbu, kad Jūsų planuose atsirastų vietos apsilankymui pas kraštovaizdžio architektą arba skirtumėte pakankamai laiko tam patys.

Pradedant aplinkos tvarkymo darbus nuo nulio naujame sklype vertinami tokie kriterijai kaip:

  • reljefas (prireikus, jis formuojamas);
  • gruntas (turi didelės įtakos, pavyzdžiui, augalų pasirinkimui, jų kompozicijoms);
  • galimi įrengti inžineriniai įrengimai;
  • sklypo šeimininkų poreikiai, jei aplinkos tvarkymą patikėsite specialistams.

Aplinkos tvarkymo procesas turi būti sistemingas, eiliškumas – labai svarbus. Tai leis ne tik greičiau mėgautis norimu rezultatu, bet ir gerokai sutaupyti finansinių išteklių. Pagalvokime, jei įrengiate apšvietimą, pasėjate veją, o tada planuodami augalų kompozicijas ar tam tikrus įrenginius sode nusprendžiate, jog visgi reikia keisti reljefą, tai daugelis darbų, atliktų iki tol, bus veltui.

Naujame sklype aplinkos tvarkymo darbai pradedami nuo reljefo formavimo. Pastarasis reikšmingas ne tik apželdinant aplinką, bet ir tam, kad nesikauptų lietaus vanduo. Suformavus tinkamą reljefą eina kiti aplinkos tvarkymo darbai: jei yra poreikis, įrengiama drenažo sistema; įrengiama laistymo sistema; įrengiama apšvietimo sistema; sėjama veja; sodinami želdiniai.

 

Aplinkos priežiūra

Aplinkos tvarkymas neapsiriboja tik pirminiais darbais, atliekamais pradedant viską nuo nulio. Nuolatinė priežiūra apima ilgą sąrašą veiklų, būtinų periodiškai atlikti tam, kad namus supanti erdvė būtų reprezentatyvi. Aplinkos priežiūros ir tvarkymo darbams priskiriamas vejos pjovimas, krūmų pjovimas ir formavimas, medžių pjovimas, genėjimas, tvenkinių kasimas, sodų formavimas ir daug kitų.

Tvarkinga aplinka – tarytum Jūsų gyvenamosios erdvės vizitinė kortelė, juk aplinkiniai pirmiausia pamato ne Jūsų namų vidų, o eksterjerą, kiemą, sodą.

 

Sodo puoselėjimas: kas svarbu?

Remiantis savo patirtimi, bene svarbiausias vaidmuo sode tenka mažiems vaismedžiams ir vaiskrūmiams – juk tam jis ir sodas, tiesa? Pasvarstykite, kokius medelius ir krūmus sodinti – tam svarbu įvertinti gruntą, sodo strateginę vietą, reljefą. Sodinant būtina atsižvelgti į rekomenduojamus atstumus.

Dekoratyviniai medeliai ir krūmai sodo įvaizdžiui suteikia papildomos elegancijos, solidumo, tad, jei turite galimybių, „priglauskite“ rododendrų, magnolijų, tujų, kalninių pušelių ir pan.

Retas kuris sodas dabar apsieina be alpinariumo. Sakysite, banalu, kam daryti tai, kas yra kone pas visus kaimynus? Tiesa, bet atkartoti tą patį vizualinį vaizdą sudėtinga, tad Jūsų alpinariumas nebus kopija – padarykite jį originalų, išskirtinį. Alpinariume „sutūpusios“ gėlių kompozicijos tampa tikra kiemo puošmena.

Nors neprivalomas, bet tikrai daug komforto suteikiantis dalykas sode – lauko baldai. Jei dėl erdvės stokos ar kitų priežasčių nenorite įsirengti terasos ar lauko pavėsinės su stalu, krėslais, sūpynėmis ir kt., tai pastatykite sode bent vieną suolelį – jis ne tik bus funkcionalus, bet ir taps dailia aplinkos detale.

Kai kas traktuoja kaip prabangą, bet apšvietimas svarbus ne tik namuose, bet ir lauke. Lauko šviestuvai atlieka ne tik pagrindinę funkciją, bet ir tampa originaliu aplinkos akcentu, suteikia jaukumo.

 

Šis tas pabaigai...

Norintys puoselėti savo sodą pirmiausia turėtų įvertinti ne tik savo norus, bet ir realias galimybes – tiek finansines, tiek laiko sąnaudas, kurių pareikalaus sodininkystė. Aišku yra viena, kad per dideli užmojai, gerokai lenkiantys galimybes, neatneš laukiamo rezultato, o tai, savo ruožtu, demotyvuos ir tiesiog nedžiugins. Todėl kurkite savo namų aplinką su meile!

 

Raktožodžiai: Eurosodas