Vejos aeravimas

Parašė S 2018-04-16 0 Komentarai Straipsniai,

 

Aeravimas tiktai ne visiems sodybų šeimininkams žinomas žodis. Neretas išgirdęs, kad veją būtina aeruoti, suklūsta ir klausia, kas tai yra ir kam tą reikia daryti. Norint turėti sveiką, dekoratyvią veją, jos aeravimas yra vienas iš būtinų atlikti procesų, ne mažiau svarbus nei vejos laistymas, tręšimas, mulčiavimas ir kt.

 

Kas yra vejos aeravimas ir kaip jis atliekamas?

Taigi, kas yra vejos aeravimas? Tai vertikalus pjovimas arba dirvos raižymas, įpjovimas, naudojant specialius įrenginius, vadinamus vejos aeratoriais. Kalbant paprastai, tai aeravimas dažnai įvardijamas kaip vejos vėdinimas ir atliekamas dirvoje darant durtines arba pjautines duobutes, kad į žemę pro jas patektų oras, vanduo ir maistinės medžiagos. Visa tai būtina žolių šaknims.

Jei neturite ir dėl vienų ar kitų priežasčių negalite išsinuomoti specialaus įrenginio vejai aeruoti, tam naudokite paprasčiausias šakes – vejos paviršių jomis subadykite iki maždaug 10–15 cm gylio. Tai bus seklus aeravimas. 20–30 cm gylio duobučių darymas yra vadinamas giliu aeravimu.

Vejai aeruoti yra ir specialūs padai – juos pritvirtinę prie avalynės aeruosite veją tiesiog ja vaikščiodami.

Po aeravimo galite dirvą pabarstyti trąšomis, smėliu, jei yra plotų, kuriuose žolė nesužaliavo, juos pats laikas atsėti.

 

Kodėl reikia aeruoti veją?

Visą vasarą, rudenį veja patiria labai didelį spaudimą – ji daug mindoma, žiemą veją užkloja sniego sluoksnis. Taigi, kone ištisus metus vejos dirvožemis spaudžiamas, todėl į gruntą sunkiau įsigerti vandeniui, o augalams, žinoma, gerokai sunkiau augti. Nenuostabu, kad tai turi neigiamos įtakos žolių šaknų sistemai, stokojama deguonies, prasčiau veši ir viršutinė žolių dalis. To pasekmė – ne tik silpna vejos žolė, blyški spalva, mažas tankumas, bet ir atsiradę samanų plotai, padidėjęs dirvos rūgštingumas, besidauginančios piktžolės, susidaręs veltinis ir t.t. Todėl pavasaris yra idealus metas veją atgaivinti, kad vasarą džiugintų puikia išvaizda.

Aeravimas padeda supurenti vejos dirvą ir taip atgaivinti vejos augalus. Aeravimas naudingas, nes:

  • išpurentoje dirvoje daug geriau auga šaknys;
  • šaknys įsiskverbia giliau, todėl gerokai mažesnis sausros poveikis žolei;
  • šaknų sistemą lengviau pasiekia būtinos medžiagos, pavyzdžiui, kalis, fosforas, azotas, deguonis;
  • žolei geriau įsisavinus reikalingas medžiagas ir trąšas žolės spalva tampa tamsesnė, atsparesnė ligoms, tankesnė.

 

Kada veją reikia aeruoti?

Paprastai veja aeruojama kartą per metus – pavasarį, kai dirvos temperatūra jau yra perkopusi dešimties laipsnių ribą, t. y. būna pakankamai sausa ir šilta.

Jei yra poreikis, silpnai aeruoti veją galima ir vasarai baigiantis, bet svarbu užtikrinti, kad iki žiemos veja dar atsigaus, ir spės sustiprėti. Aeruoti porą kartų rekomenduojama tada, jei veja itin daug mindžiojama.

 

Ką dar svarbu žinoti:

  • veją aeruokite, kai lauke sausa, bet ne per karšta;
  • žolę prieš aeravimą reikia nupjauti, bet ne labai trumpai – mažiausiai palikite 2–3 cm aukščio;
  • jei aeruosite veją pirmą kartą, gilai neaeruokite – geriausia, jei tarsi prašukuosite paviršių;
  • po aeravimo ant vejos esančią sausą žolę surinkite.

Raktožodžiai: Vejos aeravimas