Vejos mulčiavimas

Parašė S 2018-04-23 0 Komentarai Straipsniai,

 

Jei palygintume du kiemus, kurių viename puikuojasi tanki it kilimas sodriai žalia veja, o kitame auga paprastos, specialiai nesodintos žolės, tai ilgai svarstyti nereikėtų, kuris kiemas atrodo gražiau. Bet turėti pavyzdinę veją nėra paprasta – tai reikalauja laiko ir pastangų. Žinome, kad veją reikia reguliariai laistyti, pavasarį svarbu ją aeruoti, taip pat tikslinga kelis kartus per metus tręšti. O ką manote apie mulčiavimą? Mulčiavimas taip pat yra vienas svarbiausių vejos priežiūros darbų.

 

Kas yra vejos mulčiavimas?

Daugeliui įprasta naudoti vejapjovę, kuri turi talpą žolei. Tą talpą pjaudami vis ištuštiname, o nupjauta veja lieka švari ir tvarkinga. Jei vejapjovė tokios talpos neturi, dažnas paskui eina su grėbliu ir nupjautą žolę sugrėbia. Bet ar žinote, kad tą nupjautą žolę naudinga ant vejos ir palikti? Tai ir bus vejos mulčiavimas. Tiesa, geriau susmulkintą – tokią funkciją turi kai kurios vejapjovės. Pastarosios, mulčiuojančios nupjautą žolę, prieš ją išmesdamos lauk ar į specialią talpą, žolę susmulkina. Nupjautoje žolėje esantis azotas gana sparčiai mineralizuojasi ir virsta puikia natūralia trąša vejai. Negana to, ne tik vejai – nupjauta žole galite mulčiuoti ir sodo medžius, vaiskrūmius, daržus ir kt.

 

Kuo naudingas mulčiavimas nupjauta žole?

 • tai puiki apsauga nuo greito drėgmės išgaravimo;
 • sulaiko drėgmę dirvožemyje;
 • sudaroma itin palanki terpė daugintis naudingiems mikroorganizmams;
 • iš nupjautos žolės išsiskiria maistingos medžiagos, kurios labai naudingos augančiai žolei;
 • tai labai gera apsauga nuo piktžolių.

 

Kodėl smulkinta žolė geriau?

Kartais gali kilti klausimas, kodėl reikia mulčiuoti, jei galima tiesiog vejapjovės nupjautą (bet nesmulkintą!) ir iškart išmestą per šonus žolę palikti ant vejos? Visgi šie du dalykai skiriasi ir mulčiuoti yra naudingiau. Esminis mulčiavimo pranašumas – susmulkinta iš išmesta žolė tarytum įsispraudžia į vejoje augančią žolę. Susmulkintos žolės taip dailiai nugula vejoje, kad jų beveik nematyti ir veja atrodo lygi ir graži, o drauge gauna daug reikiamų medžiagų iš mulčo.

 

Patarimai mulčiuojant:

 • Mulčiuojant veją reikia pjauti kiek dažniau, bet nesibaiminkite, kad tai pareikalaus daugiau laiko sąnaudų – juk nereikės eiti išvalyti vejapjovės žolės talpos.
 • Žolę kaskart pjaudami trumpinkite ne daugiau kaip per trečdalį jos dabartinio aukščio, o jei orai nusistovėjo labai sausi, tai pjaukite dar mažiau.
 • Veją pjaukite tik sausą.
 • Periodiškai patikrinkite vejapjovės ašmenis – jie turi būti aštrūs.
 • Vejapjovę išvalykite po kiekvieno naudojimo.
 • Geriausių mulčiavimo rezultatų pasieksite, jei pjausite, kaip minėjome, sausą žolę ir neperaugusią, nes kitu atveju žolė, tikėtina, užkimš vejapjovę, varikliui teks gerokai didesnis krūvis, kas irgi nėra gerai.

Vejos mulčiavimas nepareikalaus labai daug papildomo laiko, nes veją vienaip ar kitaip reikia pjauti. Taigi, „du zuikiai vienu šūviu“.

Raktožodžiai: Vejos mulčiavimas